תיקון מחשבים – עשה זאת בעצמך

מדריך מקצועי זה עוסק ב'תיקון מחשבים – בשיטת עשה זאת בעצמך', ומספק גישה מקיפה צעד אחר צעד להבנה, אבחון ופתרון בעיות מחשב נפוצות. המטרה היא להעצים אנשים עם רקע טכני מועט עד ללא רקע טכני לבצע בבטחה תיקונים ותחזוקה בסיסיים של מחשבים, ובכך לחסוך זמן וכסף.

*חשוב לציין שבמידה ואין לכם הבנה בסיסית בתחום מומלץ לפנות לבעל מקצוע מנוסה*  – להזמנת טכנאי מחשבים מומלץ עד הבית חייגו 0525943119 

או כנסו לאתר – https://www.repair-pc.co.il/

  איני אחרי לכל נזק שיגרם כתוצאה ממדריך זה האחריות עליכם בלבד !!!

הבנת רכיבי המחשב: מה יש בתוך המחשב שלך?

מחשב הוא מכונה המורכבת ממרכיבי חומרה שונים הפועלים יחד לביצוע משימות שונות. כדי להבין כיצד לתקן את המחשב, חיוני להיות בעל הבנה בסיסית של רכיבים אלו ותפקודם.

יחידת העיבוד המרכזית (CPU) היא המוח של המחשב. הוא מבצע הוראות ומבצע חישובים, מה שהופך אותו לאחד המרכיבים החשובים ביותר. לוח האם הוא לוח המעגלים הראשי המחבר את כל הרכיבים יחד. הוא מכיל את המעבד, ה-RAM ורכיבים חיוניים אחרים.

זיכרון גישה אקראית (RAM) הוא שטח האחסון הזמני שבו המחשב מאחסן נתונים שהוא צריך לגשת אליהם במהירות. כונן הדיסק הקשיח (HDD) או כונן המצב המוצק (SSD) הוא שטח האחסון הקבוע שבו מאוחסנים כל הקבצים, התוכניות ומערכת ההפעלה.

יחידת אספקת החשמל (PSU) מספקת את הכוח הדרוש למחשב, וממירה את החשמל מהשקע בקיר למתח המתאים הנדרש על ידי הרכיבים. הכרטיס הגרפי (GPU) אחראי על הצגת תמונות וסרטוני וידאו, מה שהופך אותו לחיוני למשחקים ותוכנות גרפיקה.

רכיבים חשובים נוספים כוללים את הכונן האופטי, הקורא וכותב תקליטורים ו-DVD, כרטיס הקול, המספק פלט אודיו, וכרטיס הרשת, המאפשר למחשב להתחבר לאינטרנט.

                                                                                                   איור של מחשב עם תוויות על מרכיביו העיקריים.

אבחון הבעיה: האם זה קשור לחומרה או לתוכנה?

כאשר נתקלים בבעיה במחשב, השלב הראשון בתהליך התיקון הוא לאבחן אם הבעיה קשורה לחומרה או לתוכנה. הבחנה זו היא קריטית שכן היא קובעת את דרך הפעולה המתאימה לפתרון הבעיה.

דרך אחת לקבוע אם הבעיה קשורה לתוכנה היא לצפות בהתנהגות המחשב. האם יש הודעת שגיאה או קריסת תוכנה חריגה? האם המחשב איטי או לא מגיב? סימנים אלו מצביעים לרוב על בעיות תוכנה כגון מערכת הפעלה פגומה, מנהלי התקנים לא תואמים או זיהומים של תוכנות זדוניות.

מצד שני, בעיות חומרה מתבטאות בדרך כלל כבעיות פיזיות ברכיבי המחשב. לדוגמה, אם המחשב אינו נדלק כלל, או אם יש רעשים מוזרים המגיעים מהכונן הקשיח, ככל הנראה מדובר בבעיית חומרה. בעיות חומרה עלולות גם לגרום לאי יציבות המערכת, התחממות יתר או הפעלה מחדש אקראית של המחשב.

להמשך אבחון הבעיה, מומלץ לבצע בדיקות מסוימות. לבעיות הקשורות לתוכנה, ייתכן שיהיה צורך בהפעלת סריקת תוכנה זדונית, עדכון מנהלי התקנים או התקנה מחדש של מערכת ההפעלה. מצד שני, בעיות הקשורות לחומרה עשויות לדרוש הפעלת כלי אבחון חומרה, בדיקת חיבורים או החלפת רכיבים פגומים.

במקרים מסוימים, הגבול בין בעיות חומרה ותוכנה יכול להיות מטושטש. לדוגמה, מחשב קופא או קורס עלול להיגרם על ידי רכיב חומרה פגום או התנגשות תוכנה. במצבים כאלה, עדיף להתחיל עם שלבי פתרון בעיות תוכנה לפני ששוקלים החלפת חומרה.

הבטיחות תחילה: כיצד לטפל בבטחה ברכיבי מחשב?

כשזה מגיע לתיקון מחשבים, הבטיחות תמיד צריכה להיות בראש סדר העדיפויות. טיפול ברכיבי מחשב מצריך זהירות ונהלים נאותים כדי למנוע נזק לעצמך וגם לציוד. להלן מספר קווים מנחים כדי להבטיח את בטיחותך בעת עבודה עם רכיבי מחשב.

בראש ובראשונה, לפני טיפול ברכיבי מחשב כלשהם, הקפידו לכבות ולנתק את המחשב ממקור החשמל. זה ימנע מכות חשמל או נזק לרכיבים. בנוסף, הארקה על ידי חבישת רצועת יד אנטי סטטית או נגיעה קבועה בחפץ מתכת מוארק תסייע לפרוק כל חשמל סטטי שעלול להזיק לחלקי המחשב הרגישים.

בעת הסרה או התקנה של רכיבים, חשוב לטפל בהם בזהירות. הימנע מהפעלת כוח או לחץ מוגזם, מכיוון שהדבר עלול להוביל לשבירה או לנזק. השתמש בכלים המתאימים, כגון מברגים או פלייר, ופעל לפי הוראות היצרן להתקנה והסרה נכונה.

היבט מכריע נוסף בטיפול בטוח ברכיבי מחשב הוא שמירה על סביבת עבודה נקייה ונטולת אבק. אבק ופסולת עלולים לגרום להתחממות יתר ולנזק לרכיבים הפנימיים של המחשב. השתמש באוויר דחוס או במברשת רכה כדי לנקות את הרכיבים ולהבטיח זרימת אוויר תקינה.

יתר על כן, חיוני לשים לב לאמצעי הזהירות של ESD (פריקה אלקטרוסטטית). ESD יכול להתרחש כאשר יש זרימה פתאומית של חשמל בין שני עצמים בעלי מטען שונה. כדי למנוע נזק ל-ESD, הימנע מעבודה על משטחי שטיח, לבש כפפות בטוחות ל-ESD, והשתמש בשקיות או מחצלות אנטי סטטיות בעת טיפול ברכיבים רגישים.

                                                                                  תמונה המציגה נהלי הארקה תקינים בעת טיפול בחומרת מחשב.

 

"לטעות זה אנושי; כדי ללמוד באמת צריך מחשב." – כיצד לתקן בעיות תוכנה נפוצות?

בעיות תוכנה הן תופעה שכיחה בעת שימוש במחשבים, והן עשויות להיות מתסכלות להתמודד איתן. עם זאת, עם הידע והכלים הנכונים, תוכל לתקן את הבעיות הללו ביעילות בעצמך. להלן כמה טיפים כיצד לפתור בעיות תוכנה נפוצות ולתקן אותן.

אחד השלבים הראשונים בתיקון בעיות תוכנה הוא לזהות את שורש הבעיה. שים לב לכל הודעות שגיאה או התנהגות חריגה שבה אתה נתקל. מידע זה יכול לעזור לך לצמצם את הבעיה ולמצוא את הפתרון המתאים.

הפעלה מחדש של המחשב היא לרוב דרך פשוטה אך יעילה לפתור בעיות תוכנה. ניתן לתקן בעיות רבות על ידי הפעלה מחדש של המערכת. זה עוזר לרענן את התוכנה ולנקות תקלות או התנגשויות זמניות שעשויות לגרום לבעיה.

אם הפעלה מחדש לא פותרת את הבעיה, תוכל לנסות להפעיל סריקת מערכת לאיתור תוכנות זדוניות או וירוסים. תוכנה זדונית עלולה לגרום לבעיות שונות, כגון ביצועים איטיים, קריסות או התנהגות בלתי צפויה. השתמש בתוכנת אנטי-וירוס אמינה כדי לסרוק ולהסיר כל איומים שהיא מזהה.

אנטי וירוס חינמי מומלץ לשימוש מבית – Malwarebytes  ניתן להוריד דרך הלינק הבא :

לחץ עלי להורדת אנטי וירוס 

עדכון התוכנה ומנהלי ההתקן שלך הוא שלב חשוב נוסף בתיקון בעיות תוכנה נפוצות. תוכנות או מנהלי התקנים מיושנים עלולים לגרום לבעיות תאימות ולהוביל לתקלות. בדוק אם קיימים עדכונים באופן קבוע והתקן אותם כדי לוודא שהמערכת שלך פועלת עם תיקוני הבאגים והשיפורים האחרונים.

במקרים מסוימים, התקנה מחדש של התוכנה הבעייתית יכולה לפתור את הבעיה. הסר את התקנת התוכנה לחלוטין ולאחר מכן התקן אותה מחדש באמצעות הגרסה העדכנית ביותר הזמינה. זה יכול לעזור לתקן קבצים או הגדרות פגומים שעלולים לגרום לבעיה.

אם כל השאר נכשל, פנייה לעזרה מפורומים מקוונים, קהילות תמיכה או טכנאים מקצועיים שיכולים לספק לך הדרכה ופתרונות נוספים. לפעמים, בעיות תוכנה מורכבות דורשות ידע מיוחד או טכניקות מתקדמות לפתרון בעיות.

בעיות חומרה: איך נדע לתקן את זה?

כשמדובר בבעיות חומרה, ישנם מספר שלבים שאתה יכול לנקוט כדי לאבחן ולתקן את הבעיה. התחל בבדיקת כל החיבורים הפיזיים, וודא שהכל מחובר היטב לחשמל. כבלים או חיבורים רופפים עלולים להוביל לתקלה בחומרה. אם אתה מוצא חיבורים רופפים, פשוט חבר אותם מחדש בחוזקה ונסה שוב.

אם הבעיה נמשכת, אתה יכול לנסות להפעיל מחדש את המחשב. לפעמים, הפעלה מחדש פשוטה יכולה לפתור בעיות חומרה על ידי איפוס המערכת וניקוי תקלות זמניות. בנוסף, בדוק אם הבעיה מתרחשת עם רכיב חומרה ספציפי או אם היא משפיעה על התקנים מרובים. זה יכול לעזור לקבוע אם הבעיה נעוצה ברכיב חומרה מסוים או אם היא נפוצה יותר.

אם בעיית החומרה קשורה לרכיב מסוים, כגון מדפסת או עכבר, הקפד לבדוק אם יש מנהלי התקנים מעודכנים. מנהלי התקנים מיושנים עלולים לגרום לבעיות תאימות ולהוביל לתקלות חומרה. בקר באתר האינטרנט של היצרן או השתמש בכלי לעדכון מנהלי התקנים כדי לוודא שהתקנת את מנהלי ההתקן העדכניים ביותר.

לתוכנה מומלצת לעדכון מנהל התקנים ניתן להוריד על לחיצה על הלינק  :

DriverPack 

 

לבעיות חומרה מורכבות יותר, כגון כונן קשיח לא תקין או ספק כוח פגום, ייתכן שיהיה צורך לפתוח את המחשב. לפני ניסיון תיקון חומרה, חיוני לעיין בתיעוד של היצרן או לפנות לסיוע מקצועי. פתיחת המחשב ללא ידע מתאים או אמצעי זהירות עלולה להוביל לנזק בלתי הפיך.

במקרים מסוימים, החלפת רכיב החומרה הפגום עשויה להיות הפתרון היעיל ביותר. אם זיהית את הרכיב הספציפי שגורם לבעיה, שקול לרכוש חלופי ולהתקין אותו לפי הוראות היצרן. זו יכולה להיות דרך חסכונית לפתור בעיות חומרה ולהחזיר את המחשב שלך לפעול בצורה חלקה.

 

                                                                                       תמונה המציגה תיקון חומרת מחשב בתהליך. 

לאחר שהבנתם את הכתוב מעלה  הכנתי עבורכם כמה טיפים לטיפול במחשב כך שתחסכו זמן יקר וכסף להזמנת טכנאי .

אני חוזר שינית מדריך זה הינו על אחריות המשתמש בלבד ובמידה ואתם לא מבינים או לא ברור לכם משהו רצוי לא לגעת!!!

  1. כאשר אנו משתמשים במחשב במהלך תקופה מסוימת ומתקינים עליו תוכנות למשל כמו : antivirus,office,bittorrent או כל תוכנה אחרת היא נדרשת לרוב להיטען בזמן הפעלת המחשב (טעינת מערכת ההפעלה בכל פעם מחדש) כנראה ששמתם לב שבכל פעם שאתם מדליקים מחדש את המחשב קופצות לכם חלונות רבים הגורמים לעומס ואיטיות בלי שבכלל ידעתם שברגע שנתקין את אותם תוכנות הם יפעלו ללא שום בקשה לפתוח אותם.

                                                                  ניתן לראות בתמונה למעלה כי לאחר הפעלה מחדש של המחשב התוכנות עולות באופן עצמאי .

כדאי לגרום לתוכנות אלה לא להטען בזמן הפעלת המחשב מחדש נלחץ בשורת החיפוש ונרשום "מנהל המשימות"  לאחר מכאן נבחר בקטגוריה "אפליקציית אתחול"

עכשיו נראה את כל התוכנות אשר פועלות בזמן הפעלת המחשב מחדש (איפה שרשום לנו זמין) זאת בעצם תוכנה שיש לה אישור לפעול באת הפעלת המחשב מחדש

כדאי להוריד את תוכנה שלא תטען  למשל skype  פשוט נסמן אותה בעזרת העכבר בקליק ימני ונלחץ על "הפוך ללא זמין"

ככה נעשה בכל אחת מהתוכנות אשר אנחנו מכירים עד למצב שברגע שנפעיל את המחשב לא יפעל שום תוכנה בזמן הפעלה מחדש של המחשב ובכך נגרום למחשב לעבוד מהיר הרבה יותר בזמן הפעלתו מחדש . 

 

המדריך הבא נועד למחשבי gaming

2) בנוסף כדאי לתת boost למחשב נגש לשורת החיפוש ונרשום msconfig > לאחר מכאן נלחץ על boot

  לאחר מכאן על Advanced options

נסמן בV בלשונית number of processor

ונבחר את מספר הליבות המקסימלי .

לאחר מכן נלחץ על ok 

המחשב יבקש לעשות הפעלה מחדש תנו לו OK

לאחר מכן כאשר המחשב יעלה מחדש בשורת החיפוש תכתבו "ערוך תוכניות צריכת חשמל"

לאחר מכן שנה הגדרות צריכת חשמל מתקדמות

ונבחר בבצועים מעולים / גבוהים.

לחץ על אישור ופה סיימנו .

מה היה לנו עד עכשיו?
טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

עוברים דירה בירושלים? תקלו על עצמכם ובחרו חברת...
הובלת דירה בירושלים לא חייבת להיות חוויה מלחיצה, לשם כך...
לפני שמשתמשים בסולם – טיפים שכדאי ליישם
סולמות הם כלי הכרחי בתעשיות ובמשקי בית שונים והם מקלים...
טיפים לעיצוב מטבח מוצלח
   כל אחד ואחת יודעים שהמטבח הוא הלב של הבית....
איך תבחרו בהצלחה מוצרי פרסום לקידום העסק שלכם?
  בשוק יותר ויותר תחרותי, עסקים מחפשים כל הזמן דרכים...
7 סיבות לפנות לחברת תרגום
בכתבה הבאה, נמנה 7   סיבות משכנעות להשקיע בשירותי תרגום...
למה חשוב לנקות את המשרד החדש לפני שעוברים...
   מעבר לחלל משרדים חדש הוא אבן דרך מרגשת עבור...
שיווק דיגיטלי ופיתוח אתרים
   בכתבה הבאה, נתעמק במורכבויות של פיתוח אתרים ושיווק דיגיטלי,...
מטיילים בטבע עם הילדים בזכרון יעקב
 זכרון יעקב היא היעד המושלם לחופשה משפחתית, כפרית ואורבנית כאחד....